Warmtenet West-Terschelling
De gemeente Terschelling en de Terschellinger Energiecoöperatie onderzoeken samen of een warmtenet op West-Terschelling haalbaar is. Dit onderzoek volgt op een eerdere verkenning uit 2022/2023. Met een warmtenet maken we het eiland minder afhankelijk van aardgas van het vasteland. Dat past bij de wens om samen te werken aan een duurzamer Terschelling.

Gemeente Terschelling stopt met onderzoek naar mogelijkheid warmtenet West-Terschelling
Gemeente Terschelling heeft afgelopen jaren onderzocht of de realisatie van een warmtenet op basis van aquathermie in het oostelijke deel van West-Terschelling mogelijk is. Bij aquathermie wordt warmte uit (zee)water gebruikt om gebouwen te verwarmen. Dit is een duurzaam alternatief voor gas en zou juist voor een eiland een mooie oplossing kunnen zijn.
Adviesbureau Sweco heeft afgelopen jaar intensief onderzoek verricht naar de mogelijkheden betreffende de aanleg van een warmtenetwerk. De uitkomst daarvan is duidelijk: er komt geen warmtenet. Hoewel de aanleg van het warmtenet technisch haalbaar is, zijn de kosten te hoog en er is geen passende manier gevonden om het project te financieren. Daarmee vormt het project een onverantwoord financieel risico voor gemeente Terschelling en ook voor inwoners en bedrijven.
Er is op dit moment geen zicht op het realiseren van een sluitende financiering voor zo’n warmtenet in de verdere toekomst. Vanzelfsprekend willen we ons als gemeente blijven inzetten voor een duurzamer eiland. In 2026 gaan we verder met het opstellen van het Warmteprogramma en kijken we naar (andere) mogelijkheden om Terschelling aardgasvrij, energiezuinig en duurzamer te maken.
Wat is een warmtenet?
Een warmtenet is een netwerk van leidingen dat warm water naar woningen en gebouwen brengt. Die warmte kan afkomstig zijn van verschillende bronnen – in dit geval kijken we naar aquathermie, waarbij warmte uit zeewater wordt gehaald. Dit kan een alternatief zijn voor de cv-ketel of warmtepomp.
Waarom dit onderzoek?
We willen weten of een warmtenet op West-Terschelling technisch en financieel haalbaar is én of er genoeg draagvlak is. Ook kijken we naar de organisatievorm van een warmtenet. Het onderzoek helpt ons een zorgvuldige afweging te maken voor de toekomst.
Doel van het onderzoek:
Een aardgasvrije oplossing vinden die werkt voor het eiland én voor de mensen die er wonen en werken.
Waar kijken we naar?
We onderzoeken onder andere:
- de technische mogelijkheden van een warmtenet op het eiland;
- de kosten en financiering;
- de manier waarop we het kunnen organiseren;
- de mate waarin bewoners en bedrijven willen meedoen.
Het noordoostelijke deel van West-Terschelling lijkt op dit moment het meest geschikt. In onderstaande afbeelding zijn de gebouwen binnen het projectgebied blauw gekleurd:

Hoe ziet het proces eruit?
Het onderzoek loopt tot eind 2025. Dan neemt de gemeenteraad een besluit. Tot die tijd gebeurt er van alles. Een paar belangrijke stappen:
- Analyse van de techniek en de kosten
- Gesprekken met grootverbruikers (bijvoorbeeld ondernemers of instellingen)
- Informatie voor bewoners, zoals een boekje met uitleg
- Informatiedag voor iedereen die vragen heeft of ideeën wil delen